Jako většina stránek na internetu i na našem webu používáme cookies. Užíváním eshopu s tím souhlasíte.


DIVOKÁ HOUSENICE

\"\"YARSAGUMBA

je ponepálštěný tibetský název „dbyar rtswa dgunbu“ (letní tráva, zimní červ), pro vzácnou houbu, parazitující na těle larvy můry z rodu Thitarodes.

Tato houba – česky HOUSENICE ČÍNSKÁ (CORDYCEPS, nebo také OPHIOCORDYCEPS SINENSIS) – se vyskytuje pouze v nadmořských výškách od 3000–5000 v Tibetu, Nepálu, Číně, Bhútánu a Severo-Východní Indii. Pro své léčivé účinky je již mnoho let důležitou složkou Tradiční Čínské Medicíny, určenou mužům i ženám, a díky stále se zvyšující poptávce a obtížnostech při sklizni je nejdražší léčivou houbou vůbec.

VZNIK HOUSENICE ČÍNSKÉ

Larva můry z rodu THITARODES žije v zemi na horských stráních v Tibetu a Himalájích v nadmořské výšce od 3000–5000 m, kde tráví 2–5 let svého reprodukčního cyklu, před zakuklením a následnou proměnou, živící se kořínky rostlin. V této době (není zcela jasné jak: buďto spolknutím spory, nebo dýchacím otvorem larvy) je napadena spory houby z čeledi CLAVICIPITACEAE. Fungus proniká do housenky a postupně svým podhoubím vyplňuje celé její tělo, eventuálně ji zabíjí a mumifikuje. Než se tak stane, houba donutí larvu dostat se těsně pod povrch země a na jaře po roztání sněhu vyrazí larvě z hlavy plodnice dosahující výšky 5–15 cm nad povrchem, která uvolňuje spory a celý cyklus se opakuje.


HISTORIE

Objevitelé YARSAGUMBY jsou podle starověké legendy pastevci starých Himalájských kmenů Tibetu a Nepálu, kteří si na jaře při pasení svých stád yaků a koz na vysokohorských pastvinách všimli nápadného chování jejich zvířat. Po spásání divně vypadajícího stvoření zvířata začala skotačit a honit ostatní kozy a yaky s chtivými úmysly. Zřejmě toto chování zvířat připadalo pastevcům jako zajímavé, tak se začali pídit po příčinách a začali divně vypadající houby sbírat a také je jíst.

První písemný doklad o housenici čínské (čínsky DONG CHONG XIA CIAO, japonsky TOCHUKASO), pochází od Nyamuyi Dorji, tibetskeho lékaře a lámy, který žil v letech 1439–1475. Jeho příručka \"Oceán afrodiziakálních vlastností\", popisuje význam hub fungujicích jako sexuální tonikum (Daniel Winkler – Yartsa Gunbu and the Fungal Commodification of Tibetś Rural Economy). Zde je citát z první sloky (překlad Jacob Winkler):

\"\"\"V dnešním světě je chtíč

nejúžasnější z pozemských radostí,

esencí všech smyslových požitků...


Stejně jako tato léčivá substance

rostoucí v kraji krásných hor,

na dalekých horských pastvinách.\"

 

V 15.-18. století tibetští učenci píší o záhadně uzdravujícím zvířeti/rostlině a v roce 1757 se objevuje první objektivní a vědecky spolehlivý popis CORDYCEPSu, napsaný autorem Wu-Yiluo v Ben Cao Congxin (New Compilation of Materia Medica). Na západě první publikace pochází od francouzského jezuitského kněze Perennina Jeana Baptisty du Halde (1674–1743), který byl YARSAGUMBOU léčen jako host u Císařského dvora v Číně.

\"\"

V TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ

je YARSAGUMBA většinou používána jako posilující lék(tonikum). Podle Liu (1994) její hlavní využití je pro léčbu celkového vysílení, potíží s dýcháním a plicnich onemocnění (jako tuberkuloza,astma),onemocněni ledvin, jater a kardiovaskulárních chorob, dále pak bolestí zad a sexuálních problémů (jako nedostatek sexuální energie, předčasná ejakulace). Její afrodiziakální využití, zdá se býti hnací silou hlavně mužských spotřebitelů v Číně, nebo alespoň je to názor Tibeťanů, podílejících se na sklizni, kteří naopak říkají, že oni to nepotřebují užívat pro tento účel (!)

PROHLÉDNOUT V ESHOPU

V odborných spisech z poslední doby o Tibetské medicíně (Gawä Dorje 1995) je CORDYCEPS(uváděn jako yartsa gunbu) umístěn do kategorie tsi men (Wylie 1959: rtsi sman), léčivé esence, které zahrnují několik posilujících léků. Je doporučen jako hlavní tonikum pro posilování imunního systému a potence, a je předepisován obyčejně v kombinaci s jinými léčivy na potíže s ledvinami, plícemi a srdcem, stejně jako na žloutenku typu B. V dnešní době je také často zmiňován jako prostředek zlepšující zrak.

Pro celkový přehled moderního výzkumuCORDYCEPSU, zahrnující možné proti-nádorové, proti-rakovinové a proti-virální aktivity, imuno-modulující, cholesterol-snižující a anti-oxidační effekty, a možné zvýšení životní síly a libida, čtěte v Zhu et al.(1998), Holliday and Cleaver (2004) and Canney (2006).

OBECNÉ POUŽITÍ HOUSENICE ČÍNSKÉ

 • zdroj energie a životní síly
 • posiluje ledviny a jejich yang
 • vyživuje yin plic
 • má silné afrodiziakální účinky zvyšující libido u mužů i žen
 • proti únavě a celkovému vyčerpání
 • používá se k upevnění zdraví a prevence
 • má omlazující účinky
 • je oblíben mezi sportovci, protože zvyšuje energetické hladiny a výdrž
 • podporuje nárůst svalové hmoty a zpevňuje tělo
 • snižuje stres a navozuje pocity klidu a vyrovnanosti
 • pomáhá odstraňovat pránické (s dýcháním související) nemoci – rozpouští hlen
 • zvyšuje tvorbu spermatu
 • spolehlivý v boji proti kocovině

DÁVKOVÁNÍ LÉČIVÉ HOUBY

Zdravému člověku, používajícímu YARSAGUMBU jako afrodisiakum, životabudič nebo stimulant k různým sportovním výkonům stačí tato doporučená kůra: 0,3–0,7g (1–2ks dle velikosti) denně jíst v původní podobě nebo zalít horkou vodou (čajem) a sníst po 20 minutách nebo rozdrtit a pít v mléce po dobu 3–4 dní. Po 3 dnech pauzy lze kůru opakovat. V případě konkrétních zdravotních problémů jsou doporučené denní dávky vyšší a je vhodné je konzultovat s vaším lékařem.

V Asii se HOUSENICE ČÍNSKÁ přidává do různých jídel, jako kuřecí a kachní polévky, dá se jíst s vepřovým masem, vaří se v kachních žaludcích nebo se YARSAGUMBOU kachna nakrmí a za 2–3 dny se připraví a sní (taková kachna má zpravidla velmi chutné maso). Někteří lidé dávají přednost prášku, před původní podobou (houbu lze rozemlít v mlýnku nebo rozdrtit v hmoždíři), avšak během tohoto procesu dochází ke ztrátám. Nejlepší cestou jak CORDYCEPS SINENSIS konzumovat je jednoduše sníst celou houbu s larvou a zapít vodou, mlékem nebo čajem. Chuť je příjemná, nasládlá, houbovo-oříšková a případný odpor k pojídání housenek (i když vlastně se již o housenku nejedná, nýbrž pouze o její obal) je většinou překonán díky benefitu, kterýYARSAGUMBA skýtá.

\"\"

 

KAVALITA HOUSENICE ČÍNSKÉ

HOUSENICÍ ČÍNSKOU se nelze předávkovat, stejně jako nejsou dle dostupných informací známy žádné nežádoucí vedlejší účinky nebo škodlivost užívání pro těhotné ženy.

 

Neustále zvyšující se poptávka a obtížnost sklizně (vzhledem k poloze a klimatickým podmínkám) vedly přímo k raketovému vzrůstu cen (od r. 1980 ceny vzrostly zhruba 350krát), přesto zdroje divoké YARSAGUMBY v Asii ani zdaleka nestačí na pokrytí domácí spotřeby. To je jedním z důvodů, proč se housenice začala uměle kultivovat. Existují komerční výrobky v podobě tablet a pilulí, popř. prášku, jejichž zdrojem je v lepším případě uměle kultivovaná biomasa (místo larvy se používá hrách, hnědá rýže nebo jiné medium, které se infikuje spory housenice čínské a na kterém houba parazituje.Výsledkem je biomasa, která má sice podobné složení jako CORDYCEPS SINENSIS(cordycepin, adenosin, nucleosin, různé druhy polysacharidů a aminokyselin), ale dle dostupných informací nikdy nedosahuje stejných parametrů kvality jako divokáYARSAGUMBA).

\"\"

Kvalita HOUSENICE ČÍNSKÉ je velmi důležitá a určuje její cenu.

Hlavní hlediska posuzování kvality jsou: velikost, barva a vůně.

 

O DODAVATELI  A SBĚRU DIVOKÉ HOUSENICE ČÍNSKÉ


Jsme volné sdružení lovců HOUSENICE ČÍNSKÉ, nazývající se YARSAGUMBA. Tímto produktem se zabýváme již 10 let a účastníme se sklizní v Nepálu a Tibetu. S našimi zkušenostmi garantujeme kvalitu a stálost dodávek. Nabízíme divokou HOUSENICI ČÍNSKOU, tedy YARSAGUMBU v původní podobě,tak jak jsme ji ziskali při sklizni v TIBETU v červnu 2010, po očistění a usušení na slunci.Žádné tablety! Žádné pilule! Žádný prášek! Ale skutečná, 100% přírodní, divoká YARSAGUMBA! HOUSENICI nabízíme ve třech různých kvalitách a jim odpovídajícím cenách, dle kterých si produkt lze objednat na našich stránkách.

TEXT PŘEVZAT OD NAŠEHO DODAVATELE
YARSAGUMBA

 


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

ZjAzZTI2ZW