Ašvagandha (Withania somnifera): Přírodní Adaptogen a Všelék

asvaganda_vselek_clanek_obrazek_biorenesance

Úvod do Ašvagandhy (Withania somnifera)

Withania somnifera, běžně známá jako ašvagandha, je vytrvalý a bohatě větvený keř s žlutozelenými květy, který obvykle dorůstá do výšky jednoho metru. Patří do čeledi lilkovitých a je charakteristický svými červenými bobulovitými plody, které Asyřané nazývali „harhumbašír” nebo také „červený korál”. Ašvagandha byla historicky uznávaná pro její uklidňující a léčivé vlastnosti a byla využívána i jako prostředek na bolest zubů. Ve starověkém Egyptě byla známa jako narkotikum.

Rozšíření a Tradiční Využití

Dnes je ašvagandha hojně pěstována v Indii a je důležitou součástí ájurvédské medicíny. Využívá se pro své adaptogenní vlastnosti, podporující zdraví v oblasti duševní rovnováhy i fyzické vitality. Přirozeně se vyskytuje i v Nepálu, Pákistánu, Bangladéši a na Srí Lance.

Účinky na Duševní a Fyzické Zdraví

Účinky ašvagandhy jsou často srovnávány s ženšenem pravým, dalším známým adaptogenem původem z Číny. Oba mají pozitivní vliv na duševní zdraví, mohou pomoci v boji proti stresu, depresím a úzkostem. Studie potvrzují, že ašvagandha může být efektivní v úlevě od stresu s účinky srovnatelnými s benzodiazepiny, což využívají například indičtí manažeři, kteří preferují ašvagandhu namísto diazepamu.

Sexuální Zdraví a Kognitivní Funkce

Ašvagandha má také prokázané přínosy pro kognitivní funkce, přičemž může podporovat paměť a mentální jasnost. Co se týče sexuálního zdraví, ašvagandha může způsobit zlepšení sexuálních funkcí a libido. Její použití jako afrodisiakum je dlouhodobě známé, přičemž pravidelná konzumace může podporovat dlouhotrvající erekci.

Přínos pro Fyzické Zdraví

Na úrovni fyzického zdraví má ašvagandha široké spektrum využití. Může pomáhat při uklidnění křečovitého stažení hladkého svalstva, podporovat chuť k jídlu, působit protizánětlivě a dokonce má schopnosti potlačit růst některých druhů rakovinových buněk.

Bioaktivní Složky

Složení rostliny je komplexní, obsahuje různé alkaloidy a withanolidy, které mají sedativní a zároveň léčivé účinky. Mezi důležité alkaloidy patří například somniferin s hypnotickými vlastnostmi, zatímco withanolidy působí léčivě a jsou srovnatelné s ginsenosidy nacházejícími se v ženšenu.

Tradiční Užití a Dávkování

Tradičně se kořen ašvagandhy žvýká nebo se z něj připravuje odvar, který se konzumuje dvakrát denně pro zlepšení celkového zdraví. Tinktura z ašvagandhy se pak užívá v množství odpovídajícím jedné kapce na kilogram tělesné hmotnosti. Příprava tinktury vyžaduje 100g suché drogy nebo 125g čerstvé na 500ml 60% alkoholu a maceraci po dobu sedmi dnů v šeru s každodenním protřepáním. Osmý den se tinktura scedí a je připravena k použití.