Dračí krev - míza stromu Croton LechleriSangre de Drago, latex(míza) stromu pocházející z Amazonie nejčastěji v kapkách, u nás známé jako Dračí krev. Croton lechleri je vysoký, štíhlý strom dorůstající výšky 10-20m. Roste ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m. v povodí Amazonky a Andách. Místy dokonce tvoří malé lesy.
První zmínka o Sangre de Drago je popisována kolem roku 1600 španělským přírodovědcem a objevitelem, otcem Bernabé Cobo, který jako první popisoval léčivé účinky Croton Lechleri.
Pokud je kůra stromu naříznuta nebo sedřena, vytéká z ní tmavě červená šťávovitá, pěnivá míza, jakoby strom krvácel- odtud pochází název „Dračí krev“. Tato „krev“ je prostředek, který se využívá v přírodním léčitelství k léčbě různých druhů nemocí, má dlouholetou tradici mezi nativními kmeny jihoamerické Amazonie.
Sangre de drago patří díky svým obsahovým látkám a jejich účinkům k nejprozkoumanějším rostlinám z Peru.
Již od šedesátých let minulého století probíhají výzkumy na předních universitách v celém světě.
GRAVIOLA, Annona muricataANONA - GRAVIOLA, Annona muricata
Běžná jména: Nangka blanda, soursop, guanabana, graviola, pichlavý pudink jablko, durian benggala, zuurzak, brazilský Paw Paw, sirsak, Sauersack. Rodina: Annonaceae (Annona rodina).
Graviola v tradiční medicíně
Čaj z listů se používá na sklidnění podrážděných nervů, při hypertenzi a nervozitě. Také použitý proti chřipce a horečce.
V peruánské Amazonii se Guanabana užívá ke snížení cukru v krvi cukrovce a jako sedativum.
V brazilské Amazonii se čaj z listů užívá při jaterních problémech.
Na Jamaice, Haiti a v západní Indii a okolí se plody a nebo šťáva z plodů užívají při horečkách, parazitech, průjmu a jako laktagogum; kůra nebo listy pak jako spasmolytikum, sedativum a nervové sedativum, pro úpravu srdečního rytmu, při kašli, chřipce, obtížném porodu, astmatu, astenii, hypertensi a parazitech.
Farmakologie
Graviola je značně používána v alternativní léčbě rakoviny a prevenci, kde má vysokou úspěšnost.
Obsahuje fytochemikálie, které jsou cytotoxické vůči různým typům nádorových buněk.
Pokračující výzkum rakoviny prokazují nejsilnější protirakovinné a antivirové vlastnosti Gravioly.
Zdá se, že v kontrastu s chemoterapií, která se snaží bez rozmyslu a zničí všechny buňky, Graviola selektuje nepřítele buněk a ponechává všechny zdravé a normální buňky nerušené.
Výzkum naznačil, že Annonaceous acetogenins zabít maligní buněky 12 různých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva, prostaty, jater, plic, slinivky břišní a lymfom.
Soursop má významné místo v tradiční a alternativní medicíně střední a Jižní Americe.
Přečtěte si více o probíhajícím výzkumu Graviola na PubMed.
Obsahové látky
* Annocatalin, annohexocin, annomonicin, annomontacin, annomuricatin & B, annomuricin A až E, annomutacin, annonacin, annonacinone, annopentocin A až C, cis-annonacin, cis-corossolone, cohibin A až D, corepoxylone, coronin, corossolin, corossolone , donhexocin, epomuricenin & B, gigantetrocin, gigantetrocin & B, gigantetrocinone, gigantetronenin, goniothalamicin, iso-annonacin, javoricin, montanacin, montecristin, muracin až G, muricapentocin, muricatalicin, muricatalin, muri-catenol, muricatetrocin & B muricatin D, muricatocin až C muricin H, I muricin, muricoreacin, murihexocin 3, murihexocin A až C, murihexol, murisolin, robustocin, rolliniastatin 1 & 2, Saba-delin, solamin, uvariamicin I a IV, xylomaticin.
Některé z hlášených fytochemikálií byly izolovány a charakterizovány z různých částí rostliny: annonaceous acetogenins, laktony a isochinolinový alkaloidy; třísloviny, kumariny, procyanidins, flavonoidy, saponiny pentacyclic terpenoidních; p-kumarová, kyselina stearová, kyselina myristová, stepharine, retikulin , ellagic kyselina fytosteroly (?-sitosterol, stigmasterol), cukry, alkoholy, aldehydy, organické a anorganické kyseliny, kovy, anorganické soli, vitamíny B a C, stepharine, retikulin, gama-aminomáselné (GABA), annonacin, annocatalin , annomonicin, annomuricin, annomuricatin, corossolone, epomuricenin, gigantetrocin, javoricin, muricine, muricinine, muricapentocin, muricoreacin, montanacin, montecristin, muracin, muricatalin, muricin, murisolin, robustocin, solamin, a tak dále ( Watt a Breyer-Brandwijk, 1962 ; TDRG, 2002 ).
Léčebná dávka Graviola listu (která nabízí stejně vysoké množství acetogeninů jako kořen a téměř stejně jako semeno) má být 2-3 g přijatých 3 až 4 krát denně. Graviola výrobky (kapsle a tinktury) jsou široce dostupné na trhu v USA a nyní i nabízeny v obchodech se zdravou výživou. Jako jeden z mechanismů Gravioly je vyčerpání ATP energie pro rakovinné buňky. Nedoporučuje se kombinovat s dalšími doplňky a přírodními produkty, které zvyšují nebo zlepšují buněčné ATP, které mohou snižovat účinek Gravioly. Hlavní doplněk, který zvyšuje ATP je tzv. antioxidant koenzym Q10, proto je třeba se vyhnout společnému užití s Graviolou.
Tradiční příprava: terapeutická dávka se uvádí 2 g třikrát denně v kapslích, tabletách, infuze (jeden šálek ze 2g listů 3x denně) nebo tinktura.
Kontraindikace:
- Graviola prokázala děložní povzbuzující účinkem na studii se zvířaty (potkani), a proto by neměl být podáván během těhotenství.
- Graviola má hypotenzní, vasolidační a kardiodepresivní činnost ve studiích na zvířatech a je kontraindikována u lidí s nízkým krevním tlakem. Lidé, kteří užívají antihypertenziva, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat Graviolu.
- Graviola prokázal významné vlastnosti vitro antimikrobiální. Chronické, dlouhodobé užívání této rostliny může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu kvůli jeho antimikrobiální vlastnosti. Doplnění stravy o probiotika a trávicí enzymy je vhodné, pokud se tato rostlina používá déle než 30 dnů.
- Graviola prokázala emetické vlastnosti v jedné studii se zvířaty s prasaty. Velké jednotlivé dávky může způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud k tomu dojde je potřeba snížit spotřebu.
- Jedna studie s krysami, kterým byl podáván extrakt z kůry intragastricky (při 100 mg / kg) vykázala nárůst dopamin, norepinefrinu, a činnost monoaminooxidázy, stejně jako inhibici uvolňování serotoninu v stresem vyvolaných potkanů.
- Alkohol výtažky z listů Graviola neprokázaly žádné toxické účinky nebo nežádoucí účinky u myší 100 mg / kg, ale v dávce 300 mg / kg, bylo pozorováno snížení explorační chování a mírné břišní zúžení. Pokud k útlumu nebo ospalosti dojde, je třeba snížit užívané množství.
Lékové interakce: Nejsou hlášeny. Graviola však může potencovat antihypertenzní a srdeční tlumivé léky. Může zvýšit účinek antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory drog. Viz výše kontraindikace.
Graviola je jistě slibný přírodní prostředek, který znovu zdůrazňuje význam zachování zbývajícího ekosystémy deštného pralesa. Mnoho lidí věří, že lék na rakovinu a mnoho dalších nemocí je skutečně uschován v rostlinách deštného pralesa. Měli bychom tedy přijmout nezbytná opatření k ochraně našich zbývajících deštných pralesů před zničením.
prohlédnout v eshopu
Více info + zdroje: