Složení Lepidium meyenii (maka peruánská):

Maka obsahuje řadu bioaktivních látek. Mezi hlavní složky patří:

  1. Alkaloidy: Maka obsahuje unikátní skupinu alkaloidů nazývaných makamidy a makaeny.
  2. Glukosinoláty: Tyto látky jsou také nalezeny v mnoha jiných rostlinách z čeledi Brassicaceae (např. brokolice, zelí).
  3. Steroly: Beta-sitosterol, kampesterol, stigmasterol a další.
  4. Tuky a mastné kyseliny: Včetně linolenové, palmitové a olejové kyseliny.
  5. Aminokyseliny: Maka je bohatá na esenciální aminokyseliny.
  6. Vitamíny a minerály: Včetně vitamínů B1, B2, C a E a minerálů jako železo, mangan, vápník, draslík a zinek.

Významné obsahové látky:

Z hlediska léčivých účinků jsou nejdůležitější makamidy a makaeny. Tyto sloučeniny jsou specifické pro rostlinu maka a hrají klíčovou roli v mnoha z jejích tradičních využitích.

Účinky:

  1. Adaptogenní účinky: Maka může pomoci tělu vyrovnat se s různými formami stresu a zlepšit celkovou vytrvalost a výkonnost.
  2. Libido a reprodukční funkce: Bylo zjištěno, že maka zvyšuje sexuální touhu u mužů i žen a může podporovat zdravou reprodukční funkci.
  3. Nálada a kognitivní funkce: Existují důkazy, že maka může mít pozitivní vliv na náladu a kognitivní funkce, i když tento účinek potřebuje více výzkumu.
  4. Hormonální rovnováha: Maka může modulovat hladiny některých hormonů, což může být užitečné pro ženy v menopauze.

Dávkování:

Doporučené dávkování maky může být různé v závislosti na formě (surový prášek, gelatinizovaný prášek, extrakt, atd.) a účelu užívání. Obvykle se dávky pohybují od 1,5 do 5 gramů sušeného prášku denně. Vždy byste měli postupovat podle doporučení výrobce a konzultovat se svým lékařem nebo specialistou na výživu před začleněním jakéhokoli doplňku do vaší diety.

Doufám, že vám tyto informace pomohou. Mějte na paměti, že zatímco maka má řadu tradičních využití a je považována za bezpečnou, vždy je dobré konzultovat se svým lékařem nebo specialistou na výživu před začleněním jakéhokoli doplňku do vaší diety.

"Chcete se dozvědět více o historii, tradičním využití a specifických zdravotních tvrzeních Maky Horské? Prohlédněte si náš podrobný článek o Mace Horské."